Be safe
E-book "Be safe!"
Pobierz i bądź bezpieczny!
Szkoła partnerska
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
[ ]
Uroczysta akademia z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości
10 listopada 2022r. społeczność naszej szkoły uczciła uroczystą akademią 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęły ją uczennice Oliwia Pietereki Julia Łazuch z kl. 1 lop piosenką „Taki kraj”. Prowadzący apel Dominika Ulanowska i Dominik Brzostekz kl. 4 tlp wprowadzili nas w radosną atmosferę tamtych dni, kiedy po 123 latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Kacper Mazur z kl. 1 lop wcielił się w postać świadka tamtych wydarzeń Jędrzeja Moraczewskiego, pięknie recytując fragment jego relacji. Zaś Aleksandra Krzepiszz kl. 2 tlp dopełniła tę część apelu recytacją wzruszającego wiersza Antoniego Słonimskiego „Polska”. Uczestnicy apelu poznali historię Święta 11 Listopada, które, w zależności od czasów, upamiętniano w różny sposób, czasem oficjalnie a czasem konspiracyjnie. Poznali okoliczności, w jakich kształtowały się granice naszego państwa. Obejrzeli również krótki film o „architekcie niepodległości”, Marszałku Józefie Piłsudskim. Kacper Rybak z kl. 4 tlp, wcielając się w postać marszałka, wygłosił fragment jego wystąpienia z 14 listopada 1920 roku. Uczniowie klasy 4 tlp, do których dołączyła Marta Kucharska z kl. 2 lop, wspólnie zaśpiewali piosenkę „Szara piechota” przy akompaniamencie żywej muzyki akordeonu w wykonaniu zaproszonego do współpracy pana Czesława oraz gitary elektrycznej Wiktorii Kopacz z klasy 4 TI. Najbardziej wzruszającym i podniosłym momentem apelu było pełne kunsztu artystycznego wykonanie piosenki „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” przez duet Olimpii Tarnowskiej z kl. 4 lop i Julii Szklarz z kl. 3 lop. Wielu słuchaczom łza się w oku zakręciła.
Zobacz zdjęciaŚwięto Niepodległości zawsze było okazją do przypominania ważnych momentów historycznych w życiu naszego narodu, do czego nawiązywały słowa Józefa Piłsudskiego, będące myślą przewodnią naszej uroczystości: ”Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

W tym roku Rocznica Odzyskania Niepodległości jest wyjątkowa z powodu wojny u naszych wschodnich sąsiadów.O tym, jak cennymi wartościamisą teraz wolność i pokój na całym świecie, mówili w swoich wystąpieniach zaproszeni goście: pan wicestarosta Rafał Miara, pan Kierownik Wydziału Edukacji Paweł Choczaj oraz dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Mularczyk.Wojna w Ukrainie przypomina nam, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a o wolność trzeba walczyć cały czas.

To, jak wspominamy odzyskanie niepodległości, mogli zobaczyć goszczący u nas uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły IES Virgen de las Nieves z hiszpańskiej Granady.

Dziękujemy Tomkowi Rebizantowi i Krzyśkowi Kozyrze z kl. 4 TI, którzy przygotowali nagłośnienie i światło oraz prezentację multimedialną i czuwali nad przebiegiem uroczystości od strony technicznej.

Piękne zdjęcia z apelu możemy obejrzeć dzięki Pawłowi Korczakowi z kl. 4 tip.

Apel wraz z uczniami przygotowały panie Beata Jańta i Małgorzata Wielgusz- Rojek.


Autor admin dnia czwartek 17 listopada 2022 - 07:36:22 |Komentarze zablokowane |Wersja do druku Pobierz w postaci pdf
Online
Gości: 1, Użytkowników: 0 ...

Najwięcej online: 520
(Użytkowników: 0, Gości: 520) dnia 14 wrz : 21:21

Użytkowników: 6428
Najnowszy: RobertLix
e-dziennik
e-szkoła
Bierzemy udział w projektach

Podniesienie Jakości Kształcenia Zawodowego w Powiecie ZłotoryjskimStaże zagraniczne, projekty unijneWyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie - Lider Projektu


Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu - Partner Projektu


Szkoła Kluczowych Kompetencji
Ponadregionalny program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski centralnej i południowo-zachodniej


Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku


Leonardo da Vinci ??Uczenie się przez całe życie?


Szkoła bez przemocy


Santander Bank Polska S.A.
Partner Strategiczny


Projekt współfinansowany prze Unię Europejską w ramach europejskiego funduszu społecznego

Szkoła uczestniczy w projekcie "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoCzytelnia multimedialna

Serwis ten oparty jest na systemie e107, który rozpowszechniany jest zgodnie z warunkami licencji GNU GPL.